Żeliwo – własności, zastosowanie oraz pielęgnacja

Żeliwo to półprodukt nadzwyczaj solidny, mało podatny na rdzewienie, a przy tym przynoszący nieograniczone wręcz możliwości kształtowania.
Z żeliwa odlewa się sprzęty do ogrodu, patelnie oraz garnki, rozmaitego rodzaju ozdoby.

łazienka

Autor: Internity
Źródło: Internity
Ten uniwersalny materiał powstaje w drodze stopu stali z manganem a także szeregiem pozostałych pierwiastków. W zależności od typu stopu, powstałe żeliwo odróżnia się przymiotami, a co za tym idzie, także użyciem. Wszelkiego rodzaju nity, śluzy jak też inne elementy pracujące pod ogromnym napięciem fabrykuje się z bardziej giętkiego, odpornego na ściskanie żeliwa sferoidalnego, bez kłopotu wytrzymującego obciążenie w przybliżeniu kilkudziesięciu ton.https://domwina.pl/pol_m_oferta_kraj_slowenia-223.html wina słoweńskieZaś większa część produktów codziennego użytku, jak meble ogrodowe, fragmenty dekoracyjne, albo naczynia, wytwarza się z tak zwanego szarego żeliwa.
Jakie są własności owego metalu? Jest z pewnością niezwykle ciężki. Stąd raczej nie nada się do wielkich przedmiotów (dla przykładu mebli), które z domysłu mają być częstokroć przesuwane. Na żeliwnej ławce jednak spokojnie przysiądą jeszcze nasze prawnuki, a może również następne generacje, jako że wytrzymałość materiału gwarantuje, iż przetrzyma całe lata. Zawdzięcza to m.in. dużej odporności na rdzewienie.

Zaciekawił Cię nasz opis? Zajrzyj więc do kolejnego artykułu i czytaj artykuł dużo o interesujących Cię kwestiach.

Dzięki treści węgla żeliwo koroduje jedynie na powierzchni. Jeżeli zdarzy się nam ujrzeć na nim rudawe plamy, wystarczy je wyczyścić, aby przekonać się, iż rdza nie weszła w głąb żeliwa.

Bardzo popularne są stworzone z owego stopu patelnie: zwyczajne, grillowe, czy też ze specjalnymi zagłębieniami do smażenia jajek bądź placków. Przyda się nam też żeliwna patelnia do naleśników.