Konstruujemy budynek w ciężkim terenie

Wnoszenie domu lub innej analogicznej inwestycji jest procesem skomplikowanym. Już na starcie mamy nie łatwo. Pomimo obietnic bardzo wielu polityków z wszelkiej strony politycznej że będą czynić wszystko żeby uprościć administracyjne formalności połączone z budową, niestety – jak było kiedyś, tak jest nadal. A może się okazać, iż początek będzie najprostszy. Zatrudnienie odpowiedniej ekipy budowlanej dzisiaj to nie problem, przy znacznej konkurencji można wybierać.

Budowa domu

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Problem zaczyna się, kiedy teren budowy jest trudny (przykładowo parcela znajduje się na mokrym obszarze). Potrzebne wówczas będą ponadplanowe czynności, zanim jeszcze rozpoczniemy budować. W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, jak wielki mamy kłopot. Musimy w tym celu zrealizować tak zwane badanie zagęszczenia gruntu. Ażeby można było je było zrealizować w laboratorium, nieodzownym jest wykonanie właściwych badań terenowych. Pobiera się zatem próbki z pomocą różnorodnego rodzaju narzędzi wbijanych w analizowany grunt – grunt pod budowę – niezbędne badania. Kolejnym dopiero krokiem jest wykonanie badań w laboratorium definiujących indeks zagęszczenia. Mając odpowiednie dane wiemy już, jak duży mamy kłopot ze gęstością naszego podłoża, a – co za tym idzie – możemy wyselekcjonować skuteczną metodę osłony gruntu.

Badanie zagęszczenia gruntu to badanie m.in. wielkości i rozłożenia ziaren podłoża – . W ten sposób określa się gęstość gruntu. Na podstawie tych danych wyznacza się indeks, jaki następnie jest fundamentem do określenia charakteru przyszłych prac geologicznych. Najczęściej badanie zagęszczenia gruntu przeprowadza się przy okazji wielkich inwestycji, takich jak budowa – (firma budowlana kraków) dróg i autostrad. Wynika to przeważnie z powodu, iż prywatny inwestor zwykle ma wybór – może odstąpić od kupna określonej parceli. Przedsiębiorca tymczasem kieruje się innymi kryteriami decydując się na konkretną inwestycję. Ma też – co ważne – rozleglejsze możliwości niż obywatel budujący prywatny domek.

Wobec tego we wszelkich poradnikach budowlanych dedykowanych dla małych oraz średnich inwestorów rekomenduje się dokładne sprawdzenie jakości gruntu (choćby poprzez rozmowę z przyszłymi sąsiadami).

Wejdź na mój serwis (http://drabest.pl/pl/blog/post/3_drabina-skladana?page_type=post)! Tam czeka na Ciebie kolejna rewelacyjna porcja najlepszych artykułów na powyższy temat. Nie pożałujesz!

Wszelkie owe działania spowodują, iż oszczędzimy nasz czas i zasoby finansowe.