Jaki jest oblicze pracodawcy w postrzeganiu pracobiorcy.

Czy finansowanie progresu pracobiorcy koreluje z jego zadowoleniem z pracy?
Pracobiorca zadowolony to pracownik właściwie wynagrodzony, ale czy to tylko jeden powód dowodzący o z pracy? Olbrzymia część pracowników coraz to częściej zauważa, że opcja rozwoju i podnoszenia kwalifikacji w pracy jest nierozłączną częścią satysfakcji z pracy.
Pracownicy pragną podnoszenia swoich umiejętności i odczucia, że czynią w życiu coś sensownego.

We obecnym świecie spotykamy się coraz popularniejszym trendem opłacania przez pracodawców szkoleń mających na celu podniesienie kompetencji i wiedzy pracobiorców. Pracodawca reguluje całkowite koszty aranżacji szkoleń, w następstwie zachęcając osobę zatrudnioną do rozwoju osobistego. Trend na opłacanie takich przedsięwzięć rozprzestrzenia się. Najczęściej na takie sposoby wsparcia rozwoju decydują się duże firmy, ale małe zakłady pracy również nie pozostają z tył i także dbają komplety bezpłatnych kursów dla pracowników – tutaj .
marina - firma

Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com
Mając na uwadze, że znajomość języków obcych, a szczególnie w języku angielskim należy do najbardziej upragnionych kompetencji, Firmy chcą wspomagać swoich pracobiorców opłacając im bezpłatne kursy w tym zakresie. Chlebodawcy patrzą kompleksowo na rozwój swojej firmy i nie żałują środków na takie przedsięwzięcia.
Wrocław to miejsce w którym mieszkają emigranci różnych narodowości, którzy są chętnie zatrudniani w polskich firmach, co powoduje, że kooperacja przebiega w języku uniwersalnym, czyli w języku angielskim. Między innymi dlatego także, pracodawcy fundują angielski dla firm wrocław, lekcje angielskiego dla firm we Wrocławiu w celu ułatwienia obiegu informacji między osobami zatrudnionymi.

Pracodawcy proponują osobom zatrudnionym też kursy podnoszące kompetencje, na przykład aranżują kursy z najbardziej użytecznych umiejętności takich jak umiejętność pracy na komputerze czy z metod efektywnej komunikacji.
Reasumując, podnoszenie kompetencji pracowników poprzez inwestycję w kursy kompetencyjne, nie tylko pozytywnie wpływa na wizerunek firmy, ale też podwyższa satysfakcję z pracy pracowników.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,