Odmiany opakowań stosowanych we współczesnej dystrybucji, budowa i najistotniejsze zalety falistej tektury.

Współczesny handel nie mógłby się tak intensywnie rozwijać bez niezbędnych w tej branży opakowań. Opakowania są używane przy każdym produkcie – pełnią funkcję ochronną, a w niejednym przypadku także dekoracyjną. Do produkcji opakowań wykorzystywane są różnego rodzaju materiały, zależnie od rodzaju sprzedawanych towarów i wymagań klientów.

Tektura

Autor: SalTheColourGeek
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz szerzej na rynek opakowań wchodzą tworzywa sztuczne, będą mieć one spore zalety, ale ich główną wadą jest duże zanieczyszczenie przyrody. Jednak najbardziej popularna jeśli chodzi o opakowania nadal jest tektura, i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach coś się mogło zmienić. Tektura to najgrubszy materiał papierniczy, o grubości nawet do sześciu milimetrów.

Powstaje ona przez sklejenie kilku warstw masy, część producentów dodaje do nie także różne dodatki chemiczne oraz wypełniacze, które zmieniają właściwości tektury. Najczęściej stosowane są dwie wersje tektur, to znaczy lita i falista (producent tektury falistej), tektura (zobacz http://www.vincent.pl/maszyny-pakujace/kartoniarki/) falista ma dużo większą sztywność i w związku z tym przeważnie jest wykorzystywana do produkcji zbiorczych opakowań.

Ten artykuł jest naprawdę interesujący? Myślimy więc, że przypadnie Ci do gustu też autorska strona (https://www.ambro.pl/), gdzie umieściliśmy sporo dodatkowych detali.

Z kolei tekturę litą często używa się do wytwarzania mniejszych opakowań, na pojedyncze towary.

Jedną z podstawowych cech falistej tektury jest ogromna odporność na rozdarcia i rozerwania. Dzięki swej odpowiedniej budowie, to znaczy jednej warstwy zupełnie płaskiej i drugiej zrobionej z papieru pofałdowanego doskonale ochrania towary, które są w nią zapakowane przed mechanicznymi uszkodzeniami (czytaj więcej).

Często wykorzystywana jest także przy pracach remontowych, świetnie chroniąc podłogi, meble i inne elementy w domach i mieszkaniach. Materiał ten produkuje się w kilku typowych wymiarach – przeważnie producent tektury falistej proponuje ją w rolkach mających określoną szerokość i długość.

Podstawowym odbiorcą tego rodzaju tektury jest handel, to właśnie tam jest ona najczęściej wykorzystywana. Ale dość często zaczął z niej korzystać także przemysł remontowy, budowlany oraz transportowy, zapomnieć również nie można o odbiorcach indywidualnych, którzy chętnie wykorzystują zalety tektury w najróżniejszych zastosowaniach.