Wielkie zastosowanie, dokładność i trwałość to wszystko oraz dużo innych atutów ma tensometr.

Kiedyś nierzadkim problemem w profesji budowniczego było trafne określenie poziomu naprężeń i odkształceń. Tymczasem w dzisiejszych czasach jedną z prostszych i zarazem funkcjonalnych procedur zidentyfikowania rozkładu zakresów mechanicznych w elemencie jest używanie tensometrii.

Czujnik tenometryczny

Źródło: wagi-elektroniczne.pl

Tensometry to kluczowy moduł każdej wagi elektronicznej, a również aparatów do sprawdzenia mocy ściskających, rozpościerających, odkształceń, itp. Nierzadko zastosowane są w systemach automatyki, gdzie jest konieczność dokonywania wymiarów wagowych, na przykład wykorzystuje się je do określenia ciężaru pojemników składujących surowce, pojemników mieszalniczych czy platform najazdowych.

Receptory rozmieszczane są zazwyczaj pod podporami zbiornika czy też platformy. W zestawieniu z urządzeniami pomiarowymi wolno starannie dokonywać wymiaru siły, dawkowania tworzyw, itp. Używanie odpowiedniego typu tensometru rozstrzygają takie wymogi jak materiał i forma elementu konstrukcyjnego czujnika, a również forma obciążenia, temperatura przy przeprowadzanego wymiaru, itp.

Tensometry posiadają dużo walorów. Szczególnie duża precyzja oraz duża staranność. Tensometr jest niewielkich rozmiarów, aczkolwiek jest odporny na wibracje i poruszenia.

Zaabsorbował Cię taki post i chcesz odnaleźć podobne materiały? Kliknij zatem ten odnośnik i sprawdź więcej porad na stronie.

Nie utrudniają mu w skrupulatnej pracy wysokie temperatury oraz wysokie ciśnienia. Lepienie oraz używane budulce to wielka wiedza technologiczna i treściowa firm produkujących czujniki siły, albowiem od nich zależą czułość i trwałość receptorów.

W zależności od ułożenia elementu oporowego i układu zdołamy rozróżniać tensometr wężykowy składany z drutu rezystancyjny o wielkości ułamków mm uformowany w układzie wielokrotnego wężyka . Jest również tensometr kratowy złożony z szeregu drucików ułożonych bok siebie i powiązanych o wiele grubszymi obrębami taśmy miedzianej. Zaś tensometr oporowy foliowy montują się z siatki rezystancyjnej w formy wężykowej skonstruowanej z cienkiej metalicznej folii sklejonej klejem z podkładką nośną.

Dziś zazwyczaj stosowane to tensometry oporowe ze względu na swoje plusy i są przeważnie wykorzystywane przy miarach laboratoryjnych oraz użytkowych.