Zalety urlopu w stolicy Tatr

Tatry tworzą najwyższe góry w łańcuchu Karpat, a ten z kolei to jeden z największych pasm w Europie. Spory poziom deniwelacji terenu, piękne widoki, lokalne społeczeństwo i kultura, czyste i rześkie powietrze oraz bogata flora i zróżnicowana fauna, czyli po prostu obcowanie z dziką przyrodą. Na polskiej stronie Tatr, u stóp tych wspaniałych gór, położona jest miejscowość o nazwie Zakopane. Jej początki sięgają szesnastego wieku, kiedy to zbudowana została jako osada pasterska. Prawdziwy rozkwit Zakopanego ocenia się na dwudziesty wiek. W przedziale lat 1910-1930 osiedliło się w to miejsce o dziesięć tysięcy więcej mieszkańców, a w latach 1931-1989 zamieszkało jedenaście tysięcy następnych mieszkańców.

Zakopane - góry

Autor: Pawel Pacholec
Źródło: http://www.flickr.com
Miejscowość tą można spokojnie uznać za miasto, które wielu Polaków kojarzy z określeniem „stolica Tatr”.

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, koniecznie sprawdź jeszcze ten odnośnik! To świetna oferta i tu odnajdziesz dodatkowe informacje.

W mieście, o którym mowa miały miejsce liczne zawody sportowe związane ze sportami zimowymi, do których należały mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym a także mistrzostwa Europy w biathlonie. Rokrocznie organizowane są tu konkursy pucharu świata w skokach narciarskich, a odbywają się na Wielkiej Krokwi – największej skoczni narciarskiej w Polsce (w parze ze skocznią nazwaną imieniem Adama Małysza, najbardziej rozpoznawalnego polskiego skoczka w historii.

Zakopane zimą

Autor: Greger Ravik
Źródło: http://www.flickr.com

Wakacje w Zakopanym zarówno latem, jak i zimą są w stanie zapewnić bardzo dużą ilość miłych i niezatartych doznań . Można tam posmakować typowych góralskich potraw, a między innymi ziemniaki z kapustą czy typowy przysmak dla miejscowej ludności – kozie sery. Najchętniej spożywanym mięsem jest oczywiście baranina. Poza aspektem związanym z gotowaniem, warto jest wybrać się na urlop w górach biorąc pod uwagę fantastyczne widoki, czyste powietrze oraz wielokilometrowe szlaki turystyczne które prowadzą przez wzniesienia i doliny. Interesującym miejscem są również Karkonosze:

Gdy jest się w Zakopanym, nie powinno się pozwolić sobie na odrzucenie wycieczki na Morskie Oko, czyli największe i na pewno najznakomitsze jezioro tatrzańskie, otoczone zewsząd wysokimi masywami górskimi. Jezioro to znajduje się na terytorium Tatrzańskiego Parku Narodowego, będącego jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Na zwiedzenie tego miejsca dobrze jest poświęcić nawet kilka dni i wydać każdą złotówkę na doświadczonego przewodnika.