Gdańsk

Gdańsk to miejscowość o wyjątkowo bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne umiejscowienie, było przyczyną do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu ważnych kontaktów zagranicznych, sporego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu wczasowiczów spędzających wczasy nad morzem Bałtyckim. Zasoby finansowe i status Gdańska wpłynęły na szybki rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest nadzwyczaj bajecznym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.

Gdańsk

Autor: MrSco
Na zwiedzanie Gdańska trzeba wyznaczyć co najmniej kilka dni. Jedynie wówczas jesteśmy w stanie w pełni poznać jego wdzięk i nacieszyć się panującą tu atmosferą.

Swoją wyprawę po mieście trzeba rozpocząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku. Wiedzie ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z imponującą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska. Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Wśród licznych obiektów znajdujących się przy Długim Targu, wymienić powinno się ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z XIV w., Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które pomimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej. Należy zaznaczyć, iż w tutejszych kamienicach gościli najogromniejsi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

Wyjątkowo urocza jest także ulica Mariacka, przy której znajdują się liczne sklepiki z bursztynami i innymi pamiątkami. Obowiązkowo powinno się odwiedzić gotycki Kościół Mariacki, będący największym kościołem ceglanym na świecie.

Jeżeli intryguje Cię ciąg dalszy panele szklane cena tego tematu zapraszamy do kolejnego tekstu, który czeka na Ciebie pod podanym linkiem. Tam odejdą wszystkie Twe niepewności.

Wyposażenie świątyni jest niezwykle cenne, a wyjątkową uwagę należy zwrócić na: kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga (oryginał jest w Muzeum Narodowym w Gdańsku), rzeźbę Pięknej Madonny, Rzeźbę Pieta, Sakramentarium, Stacje Drogi Krzyżowej, zegar astronomiczny, organy oraz dzwony.

Charakterystycznym fragmentem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z piętnastego wieku – najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. W dzisiejszych czasach w Żurawiu znajduje się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego warto się wybrać planując wypoczynek 2014.

Do najbardziej interesujących gdańskich imprez należy sierpniowy Jarmark Dominikański, którego tradycje sięgają czasów średniowiecznych. W trakcie Jarmarku niezliczeni sprzedawcy wystawiają swoje produkty, odbywają się niesłychanie atrakcyjne imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.

Nadzwyczaj istotnym miejscem w Gdańsku jest Westerplatte – półwysep położony u ujścia Martwej Wisły, gdzie w trakcie ataku wojsk niemieckich we wrześniu 1939 r. przeprowadzono bohaterską obronę, będącą jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu.

Pośród znacznej ilości gdańskich muzeów na pewno trzeba odwiedzić wystawę „Droga do Wolności”, która w niesłychanie ciekawy sposób ilustruje wydarzenia związane z procesem wyzwolenia kraju spod komunizmu i działalnością Solidarności.

W trakcie zwiedzania Gdańska obowiązkowa jest też wizyta na Oliwie, gdzie znajduje się Katedra Oliwska ze słynnymi rokokowymi organami, uroczy Park Oliwski oraz wspaniale położone zoo.

***
Całkowitą propozycję na wczasy 2014 w Łebie można odszukać w serwisie bądź klikając na niżej znajdujące się linki:
– hotele Gdańsk
– niedrogie noclegi Trójmiasto
– urlop nad morzem