Gdańsk

Gdańsk to miejscowość o wyjątkowo bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne umiejscowienie, było przyczyną do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu ważnych kontaktów zagranicznych, sporego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu wczasowiczów spędzających wczasy nad morzem Bałtyckim. Zasoby finansowe i status Gdańska wpłynęły na szybki rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest nadzwyczaj bajecznym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.

Gdańsk

Autor: MrSco
Na zwiedzanie Gdańska trzeba wyznaczyć co najmniej kilka dni. Jedynie wówczas jesteśmy w stanie w pełni poznać jego wdzięk i nacieszyć się panującą tu atmosferą.

Swoją wyprawę po mieście trzeba rozpocząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku. Wiedzie ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z imponującą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska.

Pamiętaj – każdego dnia bądź na czasie (http://www.rybaczowkarutka.pl/noclegi). Z tego powodu nakłaniamy Cię do przeczytania dodatkowego artykułu, który jest pod poniższym linkiem. Nie zawiedziesz się!

Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Wśród licznych obiektów znajdujących się przy Długim Targu, wymienić powinno się ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z XIV w., Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które pomimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej. Należy zaznaczyć, iż w tutejszych kamienicach gościli najogromniejsi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

Wyjątkowo urocza jest także ulica Mariacka, przy której znajdują się liczne sklepiki z bursztynami i innymi pamiątkami. Obowiązkowo powinno się odwiedzić gotycki Kościół Mariacki, będący największym kościołem ceglanym na świecie. Wyposażenie świątyni jest niezwykle cenne, a wyjątkową uwagę należy zwrócić na: kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga (oryginał jest w Muzeum Narodowym w Gdańsku), rzeźbę Pięknej Madonny, Rzeźbę Pieta, Sakramentarium, Stacje Drogi Krzyżowej, zegar astronomiczny, organy oraz dzwony.

Charakterystycznym fragmentem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z piętnastego wieku – najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. W dzisiejszych czasach w Żurawiu znajduje się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego warto się wybrać planując wypoczynek 2014.

Do najbardziej interesujących gdańskich imprez należy sierpniowy Jarmark Dominikański, którego tradycje sięgają czasów średniowiecznych. W trakcie Jarmarku niezliczeni sprzedawcy wystawiają swoje produkty, odbywają się niesłychanie atrakcyjne imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.

Nadzwyczaj istotnym miejscem w Gdańsku jest Westerplatte – półwysep położony u ujścia Martwej Wisły, gdzie w trakcie ataku wojsk niemieckich we wrześniu 1939 r. przeprowadzono bohaterską obronę, będącą jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu.

Pośród znacznej ilości gdańskich muzeów na pewno trzeba odwiedzić wystawę „Droga do Wolności”, która w niesłychanie ciekawy sposób ilustruje wydarzenia związane z procesem wyzwolenia kraju spod komunizmu i działalnością Solidarności.

W trakcie zwiedzania Gdańska obowiązkowa jest też wizyta na Oliwie, gdzie znajduje się Katedra Oliwska ze słynnymi rokokowymi organami, uroczy Park Oliwski oraz wspaniale położone zoo.

***
Całkowitą propozycję na wczasy 2014 w Łebie można odszukać w serwisie bądź klikając na niżej znajdujące się linki:
– hotele Gdańsk
– niedrogie noclegi Trójmiasto
– urlop nad morzem