Kołobrzeg – przepis na rewelacyjne wakacje nad morzem

Kołobrzeg i Władysławowo to słynne kurorty morskie i uzdrowiska, jednakże ze względu na swoje strategiczne położenie, Kołobrzeg przez kilka wieków był miastem – twierdzą, czego świadectwem są ocalone do dziś fortyfikacje. Mnóstwo z nich jest adaptowanych do realizowania innych, teraźniejszych funkcji i służą one jednocześnie mieszkańcom miasta, jak i urlopowiczom. Każdy, kto poważa sobie aktywny wypoczynek, planując wczasy dwa tysiące czternaście może, toteż zdecydowanie postawić na Kołobrzeg!

Gdańsk

Autor: MrSco
Przykładem nowego pomysłu na starodawne budynki jest Wilczy Fort, na obszarze, którego wybudowano amfiteatr – miejsce, gdzie organizowanych jest sporo imprez kulturalnych. Dawny Fort Ujście, został natomiast zaadaptowany na kawiarnię, w której bawią się żeglarze.

Kołobrzeg jest wpisany na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Przykładem architektury gotyckiej w mieście, jest Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia NMP która została wybudowana w IV w. i mająca w swoim wnętrzu bardzo dużo cennych przedmiotów, między innymi krucyfiks „figura życia” z tysiąc trzysta trzydziestego roku i chrzcielnicę z dwudziestoma sześcioma scenkami z życia Chrystusa z 1355 r. Innym typowym przykładem kołobrzeskiego gotyku jest Baszta Lontowa. Pośród zabytków neogotyckich powinno się wyróżnić ratusz miejski z tysiąc osiemset trzydziestego drugiego roku przypominający trochę średniowieczny zamek obronny. W ratuszu znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, w której pokazywane są ekspozycje kołobrzeskich artystów. Trzeba także skupić uwagę na neogotycki gmach kołobrzeskiej poczty a także kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Wyjątkowo fascynującym punktem w Kołobrzegu jest Muzeum Miasta, gdzie można obejrzeć kolekcję meteorologiczną, obejmującą rekwizyty, które kiedyś stosowano do mierzenia i ważenia. Jest to jedna z trzech tego typu wystaw w Polsce. Trzeba również zerknąć do Muzeum Oręża Polskiego z wystawą militariów używanych od początkowego średniowiecza do teraźniejszości.

Kołobrzeg znajduje się u ujścia rzeki Parsęty i to właśnie tu usytuowano port morski, z funkcjami: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. Kołobrzeg ma też swoje molo, które osiągając długość 220 m jest najdłuższym żelbetowym molem w naszym kraju. Odpływają stąd niewielkie statki wycieczkowe, które odbywają niedługie rejsy widokowe. Znakiem Kołobrzegu jest także latarnia morska, która powstała w miejsce obiektu zniszczonego w trakcie Drugiej Wojny Światowej. Latarnia ma dwadzieścia sześć metrów wysokości i jest uprzystępniona do zwiedzania. Pomiędzy molem, a latarnią, wzdłuż miejskiej plaży biegnie Bulwar Jana Szymańskiego. Tą morską ulicę wykonano w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym czwartym roku zastępując starą, uszkodzoną przez huragan.

Zobacz ten ciekawy artykuł i odkryj więcej tu (https://www.uroczysko7stawow.pl/). Na pewno nie pożałujesz. Nie zwlekaj ani chwili! Zrób to w tym momencie!

Bulwar sąsiaduje z Parkiem Nadmorskim, który jest buforem pomiędzy Dzielnicą Portową, a Uzdrowiskową. Przy deptaku wznosi się Pomnik Zaślubin Polski z morzem. Należy zaznaczyć, że Kołobrzeg jest najogromniejszym uzdrowiskiem na polskim wybrzeżu. W mieście a także w jego okolicach występują źródełka wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. Kuracjusze zjeżdżają tu głównie w celu kurowania schorzeń układu oddechowego, krążenia i stawów. Kołobrzeska plaża należy do najbezpieczniejszych i najdoskonalej zagospodarowanych plaż w kraju. Jest szeroka i piaszczysta i ciągnie się od ujścia Parsęty i portu, obok latarni morskiej wzdłuż miasta, do parków dzielnicy sanatoryjnej.

Kołobrzeg jest słynnym ośrodkiem kulturalnym. W sezonie są organizowane tu liczne koncerty i festiwale, między innymi.: Międzynarodowy Bieg Zaślubin, Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie, Europejski Dzień morza, Festiwal Szantowy „Na Fali”, Regaty „Srebrny Dzwon”, Kołobrzeski Piknik Wojskowy, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze”, Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Interfolk”, Obchody Regionalnych Światowych Dni Turystki, Międzynarodowy Konkurs Satyryczny „Papkinada” oraz Sunrise Festival.

Zwolennicy natury mogą udać się do położonego przy granicach miasta Ekoparku Wschodniego na Podczelu, który jest skupiskiem łąkowym i szuwarowym roślinności halofilnej, gdzie rosną słonorośla posiadające tutaj jedyne stanowisko w naszym kraju. Stworzono tu również dwa tereny Natura 2000: Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski i Dorzecze Parsęty.

Poszukujesz dodatkowych informacji, aby rozszerzyć swoją wiedzę na ten temat? Zapraszamy do następnego artykułu. Wyszukasz go na portalu pod linkiem.

Fanów dwóch kółek na bank zaciekawi wiadomość, że w Kołobrzegu rozpoczyna się parę dróg rowerowych gminy Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie, a także biegnie przez niego międzynarodowy szlak rowerowy R-10.

***Całkowitą propozycję na wakacje dwa tysiące piętnaście we Władysławowie można odszukać w serwisie lub klikając na niżej zamieszczone linki:- domki Władysławowo (źródło)- agroturystyka Władysławowo