W jaki sposób 50 lat wstecz radzono sobie z ogrzewaniem lokali mieszkalnych, a jak dzisiaj podchodzimy do tego tematu

W naszych szerokościach geograficznych należy nastawić się, że co najmniej przez pół roku pali się w piecach. Ogrzewanie pozostaje tak istotną instalacją, że żaden posiadacz mieszkania nie może wprowadzić się na stałe, jeżeli w piwnicy nie umieszczono np. pieca co. Jednak razem z rozwojem współczesnych technologii pojawiły się na rynku rozwiązania, które całkowicie odmieniły nasze myślenie o ogrzewaniu.

Pompa ciepła

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Niegdyś obiekty ogrzewano przede wszystkim tradycyjnym opałem, czyli węglem brunatnym albo ewentualnie drzewem. Z czasem odpadów (polecamy sprawdź więcej) stała się modna, co w rezultacie stało się przyczyną tego, że w naszych piwnicach zaczęły się pojawiać całkiem inne sprzęty.

Staromodne piece z kafli i metalowe piecyki zostały wyparte wpierw przez potężne i sporo ważące piece co, które zresztą funkcjonują do dzisiaj i mając się całkiem dobrze. Ich bezapelacyjną zaletą jest fakt, że można w nich palić różnego rodzaju surowce, od węgla kamiennego poczynając, a na kartonie kończąc. Jednakże teraz producenci systemów ogrzewania skupiają swoją uwagę na odnawialnych surowcach, czyli np. na świetle słońca.

Duża zmiana mogła się urzeczywistnić dzięki takim maszynom jak pompy ciepła (dowiedz się więcej na stronie www). Działają one na regułach określonych przez fizykę, zatem bazują na wiedzy, którą ludzkość zdobywała przez wieki. Ciepło do grzania mieszkalnych murów jest pozyskiwane z ziemi, ale na tym nie finał. Udaje się nawet do tych celów wykorzystać także wodę, a nawet powietrze.

Rekuperator

Autor: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG

Pozyskiwanie ciepła ze znanych od znanych od starożytności żywiołów jest bardzo opłacalne, bowiem pompy ciepła są też wykorzystywane do ogrzewania bieżącej wody. W taki sposób można, jak pokazaliśmy, zaoszczędzić na opłatach za prąd (polecana firma Nanoterm).

Rekuperacja to wyraz, który nie tak dawno zadomowił się w polskich słownikach. Słowo to nazywa także czysto fizyczne zjawiska, a dodatkowo ma całkiem sporo wspólnego z obecnie pozostającą w modzie ekologią.

Jeśli chcesz poznać więcej informacji na prezentowany temat, kliknij na ten odnośnik tu (https://homeandliving.pl/), a znajdziesz tam dużo fascynujących informacji.

Reguła zdrowego rozsądku przypomina nam, że nie wypada marnować jakiejkolwiek energii i to prawidło tyczy się też instalacji co. Wykorzystanie wszelkich możliwości staje się o tyle ważne, że opłaty związane z prowadzeniem domu i w takim przypadku będą spadały. Kto zatem jeszcze nie zna profitów, które są powiązane ze słowem rekuperacja, powinien jak najprędzej przeglądnąć specjalistyczną prasę bądź poczytać stosowane fora internetowe.