Masz zabrudzony dywan i chcesz w końcu coś z tym zrobić? Najwyższy czas, by wciąć się za jego czyszczenie

Myślisz, żeby w końcu zrobić coś ze swoim dywanem, bo już nie możesz na niego patrzeć? Denerwują cię plamy po czerwonym winie czy obiedzie? Co uczynić, żeby Twój dywan znowu odzyskał dawny wygląd? Najprościej rzecz jasna zanieść dywan do prania, tego typu usługi oferuje sporo firm, na przykład pranie dywanów olsztyn. Do tego, możesz samodzielnie wziąć się za wyczyszczenie dywanu. Zobacz jakie są sposoby?

Dywan

Autor: PRAKTIKER
Źródło: PRAKTIKER
Najprostsze jest normalne pranie ręczne. Jednakże, jest całkiem efektywne jedynie w przypadku ubrań. Tarcie gąbką czy szczotką o włókna dywanu po prostu zakamufluje brud, gdyż przeniesie go bardziej w głąb. Przez takie czyszczenie, do zabrudzeń w dywanie dojdą użyte przez nas środki chemiczne, a brud po jakimś czasie znajdzie się znowu na górze. Użyte przez nas środki również mogą przyspieszyć brudzenie się włókien, tak więc po paru tygodniach może się zdarzyć, iż nasze czyszczenie na nic się zdało.

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie odkurzacza. Co prawda, odkurzacz nie wypierze dywanu, lecz regularne odkurzanie spowoduje, że dywan – sprawdź tutaj – pozostanie świeży na dłużej. Jeśli jeszcze będziemy regularnie używać trzepaka, efekt będzie bardziej zadowalający. Zabiegi takie jednak należy zrobić także bezpośrednio przed praniem naszego dywanu przez specjalistów. Im więcej wysiłku włożymy w samodzielne odkurzanie oraz trzepanie, tym będzie on lepiej wyglądał, przez to rzadziej będzie potrzebował prania . Czyszczenie dywanów myjką ciśnieniową to także dość często spotykana praktyka. Nie musimy mieć specjalnego miejsca do suszenia, wystarczy zwykły płot. Użycie myjki ciśnieniowej umożliwi nam z dobrym skutkiem pozbyć się brudu z wykładziny. Musimy natomiast pamiętać, aby go wysuszyć we właściwym czasie, dlatego to czyszczenie obowiązkowo robimy w porze letniej (lub na jesień czy na wiosnę, kiedy jest ciepło).

Użycie maszyny piorącej to z pewnością najlepsza opcja we własnym zakresie. Jeśli nie masz takiego odkurzacza, to zapytaj przyjaciół albo rodzinie, możliwe, że posiadają tego typu sprzęt i Ci go użyczą. Możesz również pomyśleć o kupnie takiego sprzętu, ale zanim to zrobisz, przeprowadź kalkulację, czy rzeczywiście ci się to opłaci, czy wykorzystasz taką maszynę tyle razy, aby zwrócił ci się twój wydatek. Czasami lepiej po prostu oddać swój dywan ludziom, którzy się na tym znają i na długo mieć spokój.