Powstaje znacznie więcej winnic w naszym kraju. Czy banalnie mieć prywatną? Jakie konieczności proceduralne i pieniężne trzeba spełnić

Produkowanie wina w Polsce może się opłacać, jednakże ci co się na to będą decydować muszą się przygotować na znaczne koszty. Niezbędna jest też wiedza i cierpliwość. Często będą zajmować się tym pasjonaci wina, dla których jest to interes,jednak też przede wszystkim sposób na życie. Sprawdź w jaki sposób mogą rozwinąć się w winnice w Polsce.

wino jako prezent ślubny

Autor: p med
Źródło: http://www.flickr.com

O rozwijaniu winiarstwa w naszym kraju zadecydowały bez wątpienia naprawdę dwie kwestie. Z jednej strony mamy zmiany kulturowe, a więc znacznie większa popularność wina. Ma to związek ze zwiększeniem się poziomu życia, a także pojawieniem się całkowicie nowoczesnych typów winorośli, które są właściwe na nasze strefy klimatyczne. Klimat bez wątpienia ma jednak niejednorodny wpływ na rozwijanie winnic w Polsce. Bo niby można usłyszeć, że prognozowane ocieplenie będzie miało wpływ na to to, że zacznie przesuwać się do nas pas najdoskonalszych do upraw wina warunków klimatycznych, te które dzisiaj występują w basenie Morza Śródziemnego.

W tym samym czasie, posiadamy doświadczenia ostatnich lat, a pokazują nam one, że w naszym państwie coraz często możemy doświadczać anomalii z zakresu pogody, jak pojawiające się latem susze czy niezwykle srogie zimy. Stąd więc, jeśli sezon jest bez wątpienia niesprzyjający, to cale uprawy mogą zostać zdziesiątkowane. Jeśli nie będziemy bać się jednak tego typu anomalii i zdecydujemy się otworzyć winnicę, to musimy się szykować na spore koszty. Samo rozpoczęcie produkcji to inwestycja, która sięga co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Co więcej,jeśli pragniemy zarobić na tym, abyby zacząć robić z winnicy atrakcję turystyczną, to potrzebujemy ponad miliona złotych. Przynajmniej jednak nie musimy natychmiast posią?winnicy (informacje)?ości środków.

Proces inwestycji może być rozdysponowany na kilka lat, ponieważ od chwili zasadzenia winorośli do zdobycia pełnego plonu mija około trzech sezonów. Należy jednak pamiętać, że na zwrot z inwestycji długo będziemy czekać, nawet kilkanaście lat. Pod koniec wato wspomnieć, że otwarcie winnicy i produkowanie wina nie znaczy jeszcze, że mamy prawo na nim zarabiać. Trzeba spełnić wymóg, a jest nim rejestrowanie winny w Agencji Rynku Rolnego, a także uzyskanie zezwolenia na wprowadzanie wina do obrotu. Aktualnie winnic zgłasza się kilkadziesiąt, ale zezwolenie na sprzedaż ma około 20.