Metoda na dobrą kawę w trudnych warunkach

Kawusia to prawdopodobnie jeden z najbardziej popularnych napojów na świecie. Podobnie jak herbatka jej początki są legendarne. Każdy chyba słyszał opowieść o tym, jak to człowiek „wynalazł” kawę śledząc postępowanie zwierzaków. W kolejnych odsłonach odmieniają się bohaterowie; raz będzie to arabski dygnitarz a raz prosty pastuch, niezmienne są tylko kozy. Jedno jest pewne – ziaren kawowca człowiek nauczył się używać bardzo wcześnie, chociaż pierwotny sposób konsumowania raczej nie przypadłby do gustu dzisiejszym bywalcom paryskich kafejek.

Formę w której powszechnie znamy kawusię a więc palone mocniej czy słabiej ziarna wynaleźli prawdopodobnie Arabowie. Tyle o historii.

kawa w biurze

Autor: Epicantus
Źródło: http://www.flickr.com

Sposobów przygotowania kawusi jest niezmiernie dużo. Wydaje się, iż najpopularniejsza mała czarna to ta z ciśnieniowego ekspresu kiedyś osiągalna wyłącznie w dobrych restauracjach. Dziś to urządzenie obecne jest w wielu domach.

Emocjonuje Cię omawiana kwestia? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury (https://jednosc.pl/prodList,0,products,EN) innego tego rodzaju wpisu – on również jest godny zainteresowania.

Jest na tyle popularna, że wyłącznie naprawdę smakosze kawy potrafią dzisiaj stwierdzić co to Moka, poprzedniczka współczesnego ekspresu.
Jednym z kłopotów z którymi zagorzały kawosz się boryka to wakacyjny wyjazd. Trudno do samochodu wraz z familią i psem pakować jeszcze ręczny młynek do kawy do kawy. Wiadomo, że w kurortach nasz ulubiony napitek może kosztować ogromnie dużo. Dotychczas rozwiązaniem była ohydna rozpuszczalna namiastka, co u znanych mi miłośników kawy wywoływało wakacyjny post kawowy. Dziś jednakże mamy rozwiązanie i nawet w największej dziczy możemy przyrządzić pachnącą kawusię. Służy do tego dripper, a więc wielokrotnego użytku filtr do parzenia kawusi. Zasada działania jest podobna jak w ekspresie . Dripper może być wykonany z rozmaitych materiałów lecz najbardziej efektowne to takie wykonane z porcelany. Porcelanowy dripper jest nie tylko efektywny lecz także estetyczny, a co istotne łatwy w utrzymaniu czystości co jest ważne kiedy zamyślamy pić kawusię na polu namiotowym –

Naturalnie i pośród amatorów kawusi są tacy, którzy lubią gadżety. Tych niechybnie zadowoli aeropress zatem próba stworzenia ręcznego ekspresu ciśnieniowego. To typ tuby z filtrami gdzie przyciskając tłok niczym w strzykawce tworzy się ciśnienie dzięki któremu pozyskujemy napar. Aeropress jednakowo jak poprzedni przedstawiany przedmiot przyda się wszędzie gdzie nie można skorzystać z ekspresu ciśnieniowego –