Urządzenia dźwigowe jako maszyny wykorzystywane w różnorakich dziedzinach życia poszczególnego człowieka.

Dźwig jest to urządzenie dźwigowe, dźwignica zwana także potocznie windą lub wyciągiem, stosowana do przemieszczania (podnoszenia) ekwipunków (osób lub towarów) w kabinach lub na platformach wzdłuż sztywnych prowadnic pochylonych do poziomu pod kątem większym niż 15 stopni, pomiędzy określonymi poziomami, przeważnie na dużą wysokość. Dźwigi można podzielić na:

– dźwigi szybowe potocznie nazywane windami, – dźwigi budowlane pionowe, – dźwigi pochyłe, – dźwigi okrężne, – dźwigi portowe zwane również żurawiami portowymi.

Popularnie określenia dźwig stosuje się do całej grupy dźwignic. Dźwigi osobowe i towarowe popularnie zwane windami stanowią nieodłączny fragment każdego współczesnego i eleganckiego budynku. Są niezwykle praktyczne, wygodne i użyteczne. Dźwignice to popularna nazwa dla maszyn transportowych, służących do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwierząt i ludzi na niewielkie odległości, w ruchu przerywanym. Zobacz również: Dźwigi hydrauliczne polecane są dla nieduzych budynków (do 19m różnicy poziomu pomiędzy kondygnacjami) o średnim i niskim nasileniu ruchu. Ich prędkość jazdy nie winna przekraczać 0,63 m/s. Wymagają one osobnego pomieszczenia na maszynownię o powierzchni 2 x 2m, znajdującego się w pobliżu szybu.

Dźwigi

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Alternatywnie, przy niedużym natężeniu ruchu i udźwigu do 630kg, istnieje możliwość zastosowania maszynowni kompaktowej w szafie ustawionej obok szybu. Dźwigi hydrauliczne, ze względu na ich konstrukcję, zezwalają na optymalne wykorzystanie powierzchni szybu i pozyskanie stosunkowo dużej kabiny. Ich niewątpliwą zaletą jest konkurencyjna w stosunku do dźwigów elektrycznych cena. Więcej na: tym www.

Dźwigi bez maszynowni od pewnego czasu pobijają rekordy popularności wśród projektantów. Ich dużą wartością jest to, że ze względu na usytuowanie napędu w górnej części szybu, nie wymagają zastosowania dodatkowego lokum na maszynownię (oszczędność powierzchni użytkowej budowli). Dźwigi bez maszynowni z napędem bezreduktorowym charakteryzują się wielką oszczędnością zużycia energii podczas eksploatacji, maksymalnie zredukowanym wymiarem nadszybia oraz zminimalizowaniem hałasu i drgań powiązanych z pracą urządzenia. Dźwigi (windy) elektryczne z maszynownia górną są korzystniejsze cenowo od dźwigów bez maszynowni, jednakże charakteryzują się duzym uzyciem energii elektrycznej. Potrzebują oddzielnego pomieszczenia na maszynownię (umiejscowionego nad szybem) co należy uwzględnić przy projektowaniu architektury budynku. Zobacz więcej: http://www.ladowarki-lublin.pl/galeria.phpkim prawem dźwig może być używany tylko wtedy gdy posiada ważną (aktualną) decyzję UDT dopuszczającą do eksploatacji i znajduje się pod ciąglą opieką konserwatora posiadającego wymagane dla danego typu urządzenia uprawnienia.

Wynajem dźwigu Lublin- tylko owe słowa można wstukać w wyszukiwarkę internetową,
aby odnaleźć całe mnóstwo firm świadczących usługi dźwigowe na terenie całego państwa, np. firmę Damian Daszczyk.

firmę Damian Daszczyk