Co możesz zrobić z kupą gruzu, jaka została po zburzeniu starego domu?

Ludzie żyjący w miastach borykają czasem z kłopotem, który spotyka którzy planują wyburzyć zburzyć walący się budynek.
Z reguły jest to kłopot ludzi żyjących w domach prywatnych. O czym mowa?

Tym zjawiskiem jest wywóz gruzu. Niestety w naszym państwie wywożenie materiałów powstałych w trakcie wyburzania domu z kamienia jest objęte konkretnymi określonymi w ustawie prawami.

kontenery

Źródło: http://sxc.hu/

Toteż nie można wyrzucić gruzu na śmietnik, o ile nie pochodzi on z remontu mieszkania.nasze serwisy www http://emmi.pl/Zachowanie takowe jest karalne.W dodatku nie każdy ma prawo taki gruz wywozić. Niestety, lecz trzeba załatwić kogoś, kto ma wymagane zezwolenia.Stąd zaistniało na rynku polskim mnóstwo firm oferujących wynajem kontenerów (jak do jakich możemy wrzucać wszelkie odpady nieorganiczne. Konieczność takowego postępowania wynika stąd, że tzw. opłata śmieciowa, jaką płacą ludzie, z reguły nie obejmuje wywozu i utylizowania gruzu i tego typu odpadów budowlanych. Wbrew pozorom gruz nie jest wyłącznie zbytecznym odpadkiem pozostającym po zburzeniu budynku. Na polskim rynku prosperuje dużo firm, które zajmują się ponownym wykorzystaniem gruzu budowlanego lub asfaltowego. Przy procesie wyburzania budowli pracują specyficzne kruszarki, które oczyszczają beton z metalowych elementów i przerabiają wielkie kawałki na małe kruszywo. W ten sposób pozyskany budulec można drugi raz wykorzystać, na przykład: do budowy ulic, fundamentów, estakad. Decydując się na takie rozwiązanie możemy zaoszczędzić na kosztach wywózki gruzu. Trzeba pierw zobaczyć, czy zatrudniona firma posiada pozwolenie na zabieranie gruzu budowlanego i jego obróbkę. Jeśli jednak chciałbyś zostawić dla siebie gruz z wyburzania budowli, masz prawo wykorzystać go do pewnych rzeczy.

kontenery

Źródło: sxc.hu

Kruszywa nie wolno trzymać na swojej posesji, lecz można je wykorzystać w innych celach. Rozdrobniony gruz nada się do umacniania wzniesień, utwardzania ścieżek
i dojazdów – kawałeczki betonu nie obsypują się tak jak krucha ziemia. Gruz można także wykorzystać do tworzenia ogródka – przy słabo przepuszczającej wodę glebie kruszywo zapewni lepszy drenaż. Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji, a nie wiedziałeś wcześniej o takich firmach oferujących wywóz gruzu, zadzwoń do jednej – np. do Oxus. Profesjonalna firma nie dość, że sama zajmie się wyzbieraniem gruzu, to często pomoże przy wyburzaniu starego budynku.