Pierwsze granice były zazwyczaj granicami naturalnymi. W zapisach ksiąg hipotecznych, własność gruntu charakteryzowana była według szczegółów terenowych np. lewym brzegiem potoku, aż do drogi prowadzącej do młyna i dalej brzegiem lasu etc.. Uprawiając ziemię, kamienie które przeszkadzały w uprawie i orce, rolnicy okładali na miedzę pomiędzy własnościami i tak sąsiedzi jednomyślnie współtworzyli punkty graniczne. Innym sposobem ustanawiania obrzeża własności, było sadzenie drzew i żywopłotów na granicy.
Autor: Alissa Walker
Źródło: http://www.flickr.com
Rzeczki, pasma grzbietów górskich, obszerne bagna i obszary leśne, były granicami miejscowości. Od XIX wieku, z uwagi na potrzebę określenia podatku gruntowego, jednostką odpowiedzialną za wyznaczanie granic własności, zostało państwo.
Tak powstał kataster. Własność w ewidencji gruntów zazwyczaj jest określona na gruncie, a dane liczbowe i mapy są tylko zapisami formalno-technicznymi tego stanu. W czasach komputeryzacji i technizacji, geodeci posiadają do dyspozycji nowoczesne i czułe uposażenie, dzięki którym ustalenie granic to „pestka”. Pomimo tego, całe postępowanie dotyczące wyznaczenia punktów granicznych działki, jest dość skomplikowane.
Czy teraz szukasz czegoś fascynującego na prezentowany wątek? Jeśli tak, to poznaj dane w odniesieniu do firmy oraz przejrzyj asortyment (https://www.adwokat-wroclaw.com.pl/).
Granica działki to obszar, w którym posiadacz nieruchomości może korzystać ze swego prawa. Dlatego, tak ważne jest prawidłowe ustalenie przebiegu linii granicznych. W przypadku, kiedy nie ma pewnych informacji pozwalających na wznowienie umieszczenia znaków, zleca się usługi geodezyjne.
Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Geodeta, ustanawia przebieg granic w ramach rozgraniczenia nieruchomości. Celem zapewnienia każdemu sposobności ochrony swych praw, zostały stworzone określone procedury administracyjne i procedury sądowe. Rozgraniczenie nieruchomości kończy decyzja wydawana przez urząd prowadzący rozgraniczenie pod warunkiem, że strony są jednomyślne co do ustalonego przez geodetę przebiegu granic. W sytuacji wystąpienia sporu na tle granic, osoba z uprawnieniami geodezyjnymi namawia strony do zawarcia porozumienia. Kiedy, do zawarcia porozumienia nie dojdzie, sprawa rozgraniczenia kierowana jest z urzędu, do sądu.