Wakacje przyjemne z poznawaniem, czyli enoturystyka. Czy wiesz już o czym mowa? Czy znasz już tą definicję? Spędziłbyś tak czas wolny?

Czy słyszałeś o tak zwanej turystyce winiarskiej? Tak, brzmi to faktycznie zachęcająco. Faktycznie to coraz bardziej powszechna metoda spędzania wakacji. Ta turystyka określana jest pojęciem enoturystyki, nazwa bierze się od greckiego oinos, co oznacza wino. Polega to na tym, iż odwiedza się regiony mające związek z uprawą winorośli a także miejsc produkcji wina. W jej ramach jest także uczestnictwo w imprezach oraz festynach związanych z winem.

Najistotniejszy motyw wyjazdu to najzwyczajniej chęć spędzenia wolnego czasu poza domem, na łonie natury. W takim sensie enoturystyka (czytaj tutaj o enoturystyce i turystyce winiarskiej!) to jedna z form turystyki rekreacyjnej, zaś jeśli weźmiemy pod uwagę lokalizację winnic, to można ją nawet zaliczyć do turystyki wiejskiej. Musimy jednak podkreślić inny, jakże istotny motyw, jaki zachęca turystów. Nie, nie chodzi o to, iż jedziemy opijać się winem (zapraszamy serdecznie), tak zwyczajnie.

wino i ser

Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejsza w tym wszystkim jest otwartość i pragnienie zdobywania wiedzy z dziedziny uprawy winorośli, tworzenia wina, poznawania w sumie całej kultury winiarskiej. W takim sensie enoturystyka definiowana jest także jako dziedzina turystyki poznawczej, jakiej najistotniejszym motywem jest poznawanie przyrody, kultury i środowiska życia społecznego. Tworzenie wina na Starym Kontynencie to długa tradycja, to zdecydowanie wiążę enoturystykę z tradycją kulturową.

Jeśli prezentowana w tym serwisie problematyka jest dla Ciebie zajmująca, to ponadto sprawdź też podobne warte zapoznania się (www.cafepanamera.com/ethiopia-yirgacheffe/) artykuły.

Wino, jak historyczny napój dla wielu kultur, charakteryzuje określony region i powiązany jest z jedzeniem, kuchnią regionalną. Poza Europą, w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia lub RPA element kulturowy nie ma tak silnych podstaw, bo te kraje są stosunkowo młode.

butelki wina

Autor: Nicole Rugman
Źródło: http://www.flickr.com
Wyróżniają się za to inną cechą, która nie jest zbyt znacząca na Starym Kontynencie. Mowa o związkach z handlem i takie coś, jak turystyka handlowa. Wycieczki po regionach winiarskich są wspaniałą okazją do zakupu pysznych win, prosto od producenta, po cenach, które są pozbawione marży pośredników. Jesli więc nie posiadasz pomysłu na unikatowe wakacje, a lubisz poznawać pozostałe kultury, smakować kuchni różnorodnych regionów, to enoturystyka jest faktycznie dla ciebie. To ciekawe, iż jesteśmy w stanie zorganizować oryginalne wakacje właśnie w ten sposób. Zamiast zwyczajnie spędzanego czasu, co staje się niekiedy nudne, jesteśmy w stanie za jednym razem poznać piękny region, a jednocześnie zasmakować jego pysznej kuchni.