Spółka gazownicza i jej zadania

Gaz ziemny znany również jako błękitne lub niebieskie paliwo, stanowi obecnie jeden z najistotniejszych surowców stosowanych w wielu gałęziach gospodarki, między innymi: energetyce, hutnictwie, przemyśle chemicznym oraz spożywczym. Na jego popularność wpływają czynniki ekonomiczne, nieustannie rozwijające się nowoczesne technologie oraz niemal bezproblemowy dostęp do jego pokładów. Nie mniej ważne są właściwości gazu.

kuchenka gazowa

Autor: Goedeker’s
Źródło: http://www.flickr.com

W skład gazu ziemnego wchodzą związki takie jak: metan, nieduże ilości etanu, propanu, butanu oraz inne związki organiczne czy mineralne. Poza tym jest bezzapachowy i z pewnością mniej szkodliwy dla środowiska niż pozostałe źródła energii takie jak na przykład prąd czy węgiel. Z powodu rosnącego zainteresowania gazem oraz chęci wprowadzenia go na rynek, uczynienie z niego produktu przeznaczonego do inwestycji, na terenie Polski została utworzona giełda gazu, zobacz: polska giełda gazu. Za jej właściwe funkcjonowanie odpowiadają Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych. Głównym zadaniem wspomnianej giełdy jest informowanie o warunkach zawieranych transakcji, co przyczynia się do zwiększenia dostępu do dostaw gazu. Ponadto, giełda gazu daje możliwość zawierania kontraktów, których wytyczne w pełni odpowiadają zapisom rynkowym obowiązującym w UE. Należy dodać, że zawieranie oraz rozliczanie transakcji odbywa się za pośrednictwem domów maklerskich lub towarowych domów maklerskich (czyli członków wspomnianych wyżej Towarowej Giełdy Energii i Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych). Natomiast przedmiotem obrotu jest dostawa gazu w niezmiennej ilości we wszystkich godzinach jego dostarczania.

rachunek za gaz

Autor: miguelb
Źródło: http://www.flickr.com

Warto również wspomnieć o tym, iż giełdowy kurs zawieranych kontaktów jest wyrażony w zł za 1MWh, a handel w ramach tzw. notowań ciągłych zachodzi w dni robocze, w godz. 8-14. Omawiając kwestie związane z gazem ziemnym i jego rynkowym obrotem, nie sposób nie wspomnieć o instytucji zajmującej się dystrybucją gazu, czuwającej nad bezpieczeństwem sieci gazowej i jego użytkowników. Powyższe zadania wypełnia spółka gazownicza (dowiedz się więcej). Realizuje ona założenia Programu Zgodności, a zatem kieruje się zasadą neutralności w odniesieniu do przedsiębiorstw.

Nie możesz się doczekać nowych interesujących wpisów na ten temat? Przekazujemy Ci fantastyczną wiadomość – kliknij po więcej (https://iltex.pl/wspolpraca/) w podany link i ciesz się lekturą.

Spółka gazownicza dba o uczciwe traktowanie użytkowników branży oraz stosowanie obiektywnych i zrozumiałych wytycznych dostępu do gazowej sieci dystrybucyjnej.