Jakich języków obcych warto się uczyć, żeby mieć szansę na rynku pracy?

Banałem jest zdanie, iż trzeba uczyć się języków obcych. To bardzo potrzebne, by odnaleźć się w dzisiejszych czasach, przez to łatwiej znaleźć pracę, dojść do czegoś w każdej dziedzinie czy zdobyć nowych znajomych. Języki obce są na pewno pomocne w różnych życiowych sytuacjach. Pytanie natomiast pozostaje jak najbardziej aktualne – jakich języków obcych się uczyć?

Tłumacz

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj z pewnością musimy znać język angielski. Całe mnóstwo wykształconych ludzi mówi nim lepiej albo gorzej. Tym samym natomiast jego znajomość nie jest już dla pracodawcy czymś wyjątkowym. Na pewno jego nieznajomość będzie dyskwalifikująca w różnych sytuacjach, jednak nawet bardzo dobra znajomość może nic nam nie dać. Jeśli w związku z tym chcemy być faktycznie konkurencyjni na rynku pracy pamiętajmy, żeby nauczyć się dodatkowego języka obcego. Zważywszy na to, iż największym partnerem handlowym Polski są nasi zachodni sąsiedzi, to ten język powinien być logicznym wyborem dla niezdecydowanych. Jeszcze parę lat temu wartym zarekomendowania byłby rosyjski, jednakże po ostatnich zdarzeniach na wschodzie Ukrainy ta sytuacje się odmieniła.

Masz zamiar przeglądnąć kolejny wpis na ów obszerny temat? W takim razie wejdź w łącze tutaj (https://franklincovey.pl/rozwoj-kompetencji-pracownikow/) i przeloguj się do nowej witryny, jaką dla Ciebie opracowaliśmy.

Na dalszych miejscach są się takie języki jak francuski czy hiszpański. Do tego zakładanych jest wciąż więcej szkół językowych, które nie uczą tylko angielskiego, ale również mniej znanych, lecz za to coraz bardziej popularnych języków. Trzeba przyznać, iż nadal dużego znaczenia nabiera język chiński. W dzisiejszych czasach jego znajomość w Polsce nie jest zbyt duża, jednak z roku na rok może być wciąż bardziej pożądana na rynku pracy. Kolejną grupę językową tworzą języki nie tak oczywiste.

Przydają się głównie w firmach, jakie obsługują klientów z całego świata, lecz w wąskim zakresie outsourcingu, czyli wsparcie IT czy księgowość. Całkiem duża liczba międzynarodowych korporacji posiada departamenty, zatrudniające osoby z doskonałą umiejętnością takich języków, jak portugalski, węgierski czy japoński.

Osoby, które znają takie języki są w mniejszości, a każdy zdaje sobie sprawę, jak ogromnie dużo wysiłku kosztowała sama nauka. Szczególnie poszukiwani są tłumacze danego języka, na przykład tłumaczenia hiszpański Wrocław. Pomimo iż większość z nich ma własne firmy, to często do tego zatrudniania się w różnych firmach. Ludzie ze znajomością tych mniej oczywistych języków z pewnością nie będą narzekać na małą ilość pracy.