Mycie ścian: metody na rozmaite zabrudzenia

Fasada nie potrzebuje corocznego gruntownego mycia. Starczy ją porządnie wyczyścić raz na parę sezonów. Sposoby czyszczenia elewacji trzeba dopasować do typu pobrudzeń. To, jak często będzie niezbędne mycie ścian, w znacznej mierze zależne będzie od lokalizacji budynku.

mycie elewacji domu rodzinnnego

Autor: Wienerberger
Źródło: http://www.wienerberger.pl

Jeśli blisko jest las (w którym z reguły jest większa wilgoć) albo ruchliwa droga, może stać się to potrzebne całkiem szybko.https://lombardtargowek.pl/pozyczki/ szybkie pożyczki pod zastawNa pewno przyspieszy to także struktura materiału użytego do wykończenia elewacji, od niej zależy, w jakim stopniu brudy będą się osadzać a także wnikać (razem z wodą) w pory surowca. Im bardziej gładkie, tym mniej będą podatne na zanieczyszczenia.

Nim zdecydujemy się na dobór trybu czyszczenia fasady, musimy określić typ zabrudzeń. Innych zabiegów bowiem wymaga zwyczajny kurz, innych usuwanie zielonego nalotu z glonów, zaś zupełnie innych białe kropki na klinkierze. W razie wątpliwości ocenę lepiej zostawić zawodowcom – .

Najczęściej fasady pokryte są tynkiem cienkowarstwowym. Zależnie od jego struktury (na przykład kornik), w odmienny sposób osadza się na nich kurz czy sadza. Do przywrócenia tynkom początkowego wyglądu wystarczy najczęściej mycie czyszczenie suchym lodem wodą.

czyszczenie elewacji z cegły

Autor: Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Intensywne szorowanie ściany szczotką może spowodować uszkodzenie jej nawierzchni. Woda rozpuszcza brud oraz. Oddziaływanie gorącej wody jest w wyższym stopniu efektywne a także znacznie skraca czas mycia fasady. Pozwala także łatwiej zlikwidować tłuste poplamienia. Nadmiernie gorąca woda może jednak przyczynić się do gwałtownych deformacji warstwy elewacyjnej, a w następstwie do powstania szczelin. Nim rozpoczniemy roboty, powinniśmy w mało widocznym miejscu skontrolować, jak tynk reaguje na czyszczenie.

Najlepszy rezultat można osiągnąć przy użyciu myjki ciśnieniowej. Mniejsze zabrudzenia da się sprawnie usunąć myjką przeznaczoną do użytku domowego. Nastręcza to jednak czasu i cierpliwości i cykliczności (co 2-3 lata) wykonywania tychże zabiegów. Przy silniejszych zabrudzeniach umycie fasady lepiej polecić firmie specjalizującej się w tego typu pracach. Używają one profesjonalnych myjek, których ciśnienie oraz wydajność są znacznie lepsze, a wybór dysz jak też końcówek większy. Starczy wystukać w wyszukiwarkę zwrot: czyszczenie elewacji Warszawa, ażeby uzyskać mnóstwo ofert.