Ład jest głównym elementem życia każdego człowieka

Życie jest zbyt skomplikowane, więc ustawiamy wiele spraw, jak nam wygodniej, jak łatwiej. Można to nazwać generalizacją, gdy za wszelką cenę chcemy coś uporządkować, można też to określić mianem zapanowania nad porządkiem rzeczy. Zarówno z jednego, jak i z drugiego rozwiązania wyjawia się pewna oczywistość, która mówi nam, że nieważne, jak i co, lecz zawsze będzie wszystko segregować i nazywać. Bowiem taką mamy naturę. Kiepsko wyobrazić sobie pracę całych organizmów ludzkich: państwa, miasta, działania bez pewnych opanowanych schematów. Gdyby nie uporządkowanie nie byłoby nazw ulic, nie byłoby tablic rejestracyjnych, przez co odróżnialibyśmy samochody po kolorach i znakach szczególnych (zarysowania, uszkodzenia).

koncert

Źródło: http://www.morguefile.com/

Od porządku nie jest też wolna wywozem (polecamy serwis www), przecież wśród zwierząt każdego gatunku istnieje uporządkowanie, której nikt się nie stara zaburzyć. Zwierzęta są z natury mniej skomplikowane od ludzi, więc nawet nie mogą pomyśleć, że coś można zrobić nieschematycznie. Popatrzmy na domowego kota: on żyje, żeby polować, myć się i spać. W żadnym momencie życia nie myśli, że mogłoby być inaczej (choć tak naprawdę nie wiemy, co ma w głowie).

Objaśniamy sobie Ziemię poprzez przygotowywanie map, segregujemy książki na regałach, a pracujący w urzędach administrują na co dzień wielką ilością dokumentów, z których każdy dokument musi znaleźć się w ogólnym porządku. Harmonia istnieje w muzyce, jest rock, metal, rap, w portfelu (portfele metal) – są przecież kieszonki na drobne, a także miejsce na banknoty, czy karty kredytowe. Nawet to czy nosimy przypinkę rockową, metalową czy rapową (przypinki rock) określa pewien porządek, muzyka jakiej słuchamy, to, co ma określać naszą spójną osobowość. Kiedy słuchamy rocka, metalu czy rapu na smyczy trzymamy psa, nad którym możemy panować, rządzimy nim, dajemy mu do zrozumienia, co może, a czego nie. Porządek dla niego, jak i dla nas jest bezpieczny – on potrzebuje pana, my możemy mu zapewnić opiekę i bezpieczeństwo. Takie wzajemne przestrzeganie porządku przynosi same korzyści.