Alkohol na prezent – tak czy nie?

Czy a także kiedy przynoszenie alkoholu w prezencie jest świetnym pomysłem, w jaki sposób dawać napój alkoholowy jak też przede wszystkim – jaki alkohol na prezent wybrać? Kiedy więc mym zdaniem możesz darować alkohol w prezencie? Na ślubie – często para młoda bez ogródek podpowiada, że zamiast kwiatów wolałaby wino, jeśli ktoś wyjątkowo zainteresowany jest alkoholami – np. miłośnikowi whisky możesz podarować jakąś ciekawą butelkę, w charakterze podziękowania – ale tu bym uważał, albowiem poniektórzy mogą odebrać próbę wręczenia trunku jako łapówkę.

alkohole

Źródło: pixabay.com
Alkoholem dziękujemy sobie za jakieś drobne przysługi – np. znajomy pomógł mi zamontować kredens w kuchni i w ramach podziękowania podaruję mu butelkę trunku czy czteropak browaru. To jest w porządku. Gdy prócz alkoholu przynosimy coś jeszcze – np. cytrynówka jest bonusem do książki, ofiarowanej w prezencie, kiedy dajemy alkohol własnej produkcji – na przykład estetyczną butelkę wina, która stała w domowej piwniczce parę lat i jest niepowtarzalna, gdy wybieramy się do kogoś, kogo zupełnie nie znamy.

Zdarzają się nieraz takie sytuacje – dla przykładu idziesz pierwszy raz do rodzicieli swej drugiej połowy, nie znasz ich jeszcze, zaś z pustymi rękoma iść nie wypada. Mamie ofiarujesz kwiaty, tacie trunek i nikt nie powinien obrazić się. Albo inny przypadek: znajomy wkręca cię na balangę do swoich przyjaciół, nie znasz ich , a to akurat są urodziny, zatem nabywasz butelkę alkoholu – raczej się nie (ważne – więcej) popsuje. Aby nie popełnić gafy, raczej nie dawaj alkoholu w prezencie: damie w ciąży jak też młodej mamie. Nie będzie mieć z tego pożytku.

Babcia też raczej nie (acz są i takie, co wychylą chętnie dobre wino (zobacz: wino tokaj) bądź kieliszek nalewki), z dziadkami bywa rozmaicie – wiele zależy od wieku. Komukolwiek, kto nie ma osiemnastu lat – oczywista oczywistość, jednak powtórzyć warto. Komukolwiek, o kim wiesz, iż nie pije wiele, nie lubi bądź nie może pić. Każdy ma podobnych znajomych, dla nich napój alkoholowy w prezencie to wyjątkowo bezsensowny pomysł. Komukolwiek, kto ma kłopoty z alkoholem – tak, tak, nawet wśród osób w grupie wiekowej 18-25 bywają tacy, którzy już popijają za często i podarowana im w prezencie nalewka cytrynowa nie będzie rozsądnym pomysłem.