Jak zdobyć trafną poradę prawnika i dokąd się po nią udać?

Zawiłe przepisy prawne lub strach przed konsekwencjami jego nieznajomości sprawia, że wiele osób idzie do prawnika po porady prawne. W dużych miejscowościach jest zwykle sporo kancelarii, są też punkty, które pomogą rozwiązać problem za darmo. W sieci funkcjonuje również kilka portali czy forów, na których możemy sformułować nasze pytania lub po prostu zasięgnąć porady i dostać odpowiedź.

Co wybrać gdy jesteśmy w potrzebie?

zapraszamy

Autor: Kevin Napper
Źródło: http://www.flickr.com

Wizyta u prawnika, który ma kancelarię, jest raczej najlepszym pomysłem, jeśli to problem dużej wagi. Dobrze jest wcześniej popytać pośród znajomych lub bliskich, czy znają prawnika godnego zaufania i prawnika sprawdzonego. Drugi krok to wklepanie w przeglądarce frazy „porady (przejdź) prawne Kraków”. Spośród wylistowanych kancelarii możemy wybrać kilka opcji Na przykład to: .

Ostatnim punktem może być telefon. Jeżeli kancelaria dobrze traktuje potencjalnego klienta i ktoś po drugiej stronie słuchawki poświęca nam trochę czasu na rozmowę telefoniczną oraz stara się umówić na dogodny termin, a my jesteśmy usatysfakcjonowani, zdecydujmy się na tę kancelarię – sprawdź kontakt: . Postarajmy się również już w samej rozmowie telefonicznej przedstawić rzeczowo kilka istotnych szczegółów, bo może okazać się, że od razu ktoś poprosi nas o przyniesienie dokumentów rodzinnych, aktów własności itp.

Na takie spotkanie i poradę prawną zaplanujmy nawet kilka godzin, możliwe, że nasza sprawa będzie wymagała sporządzenia stosownych aktów. Przed samym spotkaniem również spróbujmy zebrać niezbędne materiały, zrobić spis posiadanych dokumentów, ewentualnie spisać ważne szczegóły. Spytajmy też uprzednio o koszty.

Strony lub fora, na których można zasięgnąć porady – tutaj – prawnej, działają na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest taki, że sami szukamy odpowiedzi na własne pytania w zbiorze omówionych przepisów pogrupowanych zgodnie z dziedzinami: prawo cywilne, handlowe, karne itp. Jest to pewne ograniczenie, ponieważ sięgamy wtedy do gotowych artykułów obejmujących dany temat i jesteśmy tu zdani na własną interpretację problemu. Musimy też operować pewnym słownikiem pojęć z dziedziny, która nas dotyczy. Inny wariant to prawne forum, na którym możemy utworzyć wątek i zapytać o rozwiązanie problemu, a później czekać na informację zwrotną.

Porady prawne

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com
Na forach udzielają się wszyscy – aplikanci, notariusze i radcy prawni. Jednak czy możemy powierzyć swoje sprawy i zaufać osobom, z którymi nie mamy bezpośredniego kontaktu? I jaką mamy pewność, że odpowiedź, którą uzyskamy, jest dobra, jeśli nikt nie bierze za to odpowiedzialności? A poza tym – forum to raczej miejsce wymiany wiedzy, nikt nie nie sygnuje nam wirtualnie na przykład umowy kupna-sprzedaży czy aktu notarialnego.

Jednak w życiu bywa różnie. Jeżeli okaże się, że pomoc internetowa nie jest dla nas satysfakcjonująca, a nie stać nas na profesjonalne porady prawne Kraków oferuje wiele miejsc, w których możemy uzyskać pomoc bezpłatnie. Takie miejsca często działają przy wydziale prawa na uniwersytecie lub przy kancelariach parafialnych. Tu mamy pewność, że dostaniemy pomoc i zostaniemy potraktowani konkretnie i profesjonalnie.