Rynek gazu na obszarze Polski – jaki jest wpływ na handel gazem

Rynek gazu ziemnego na obszarze Polski rozwija się ogromnie energicznie. Dzisiaj można wyróżnić przeróżne segmenty rynku gazu ziemnego, takie jak wydobywanie gazu ziemnego i wytwarzanie gazu skroplonego, magazynowanie i transportowanie gazu, a także dystrybucja i handel gazem ziemnym.

Działalność związana z obrotem oraz gazem ziemnym jest teraz zdominowana poprzez przedsiębiorstwo PGNiG S.A. Firma ta ma ponad 98 procent rynku gazu. Jest więc to główny przedsiębiorca, który zajmuje się obrotem oraz handlem gazu ziemnego. Rzecz jasna mniejsze przedsiębiorstwa zawierają ewentualność nabywania gazu od firmy oraz odsprzedania go innym odbiorcom za pośrednictwem własnych sieci dystrybucyjnych. Obrót gazem na obszarze Polski może być realizowany tylko na zasadzie kontraktów dwustronnych. Pomimo tego, że na obszarze Unii Europejskiej niezmiernie słynne są giełdy gazu, w Polsce ten rodzaj obrotu gazem pojawił się całkiem niedawno – więcej informacji o obrocie gazem

cysterna

Autor: Barry Lewis
Źródło: http://www.flickr.com

Chociaż jest to świetny sposób na jeszcze lepszy obrót gazem.

Tutaj opublikowana jest podobna strona opisująca tę kwestię. Przeczytaj także inny świeży materiał (http://stacjakontroli.wroclaw.pl/pl/strona/menu/20/6/instalacje-gazowe) na ten temat. On też jest godny uwagi.

Co więcej giełdy gazu to dla wielu ludzi ogromna szansa na udziały w obrocie tym surowcem. Polska niewątpliwie nie winna zostawać z tyłu, za innymi państwami Unii Europejskiej, toteż warto zadbać o jeszcze lepszy handel gazem, bo jest to niesłychanie istotny element w liberalizacji tego surowca na obszarze Polski – więcej (odwiedź stronę) o handlu gazem.

Zaistnieje pierwszej giełdy gazu na terenie Polski jest rzecz jasna wynikiem owocnej, czasochłonnej współpracy wielu przeróżnych partnerów, którzy są żarliwie zaangażowani w liberalizację rynku gazu w Polsce. Rynek gazu w Polsce z pewnością pozwoli użytkownikom na zawieranie jeszcze lepszych oraz bardziej korzystnych kontraktów i transakcji, ponadto wpłynie także na większe zadowolenie Konsumentów i rozlicznych odbiorców. Zainteresowanie giełdą gazu na obszarze Polski jest naprawdę duże, wolno więc przypuszczać, iż już niezadługo pojawią się kolejne funkcjonalne giełdy gazu, które umożliwią jeszcze lepszy obrót i handel gazem.