Jakie formalności należy zrealizować przed uroczystością pogrzebową? Dowiedz się, aby pamiętać o ważnych sprawach

Dla śmierci nie ma właściwej chwili. Nawet, jeśli zdajemy sobie sprawę, że niedługo nasz ciężko chory dziadek odejdzie bądź ciocia, która od dłuższego czasu nie może pokonać choroby zaczyna się poddawać oraz także przeczuwamy, iż będziemy musieli ją pożegnać, to za każdym razem jest to trudne, przygnębiające przeżycie.

Firma pogrzebowa

Autor: Iglesia en Valladolid
Źródło: http://www.flickr.com
Mimo łez oraz niewyobrażalnego żalu należy wykonać formalności, bez których nie mogłoby dojść do uroczystości pogrzebowych. O czym pamiętać, jeżeli nie możemy poprosić nikogo o pomoc oraz samodzielnie musimy zmierzyć się z zadaniem załatwienia niezbędnych spraw?

Najistotniejsza jest karta zgonu, jaka służy do wystawienia aktu zgonu wydawanego przez Urząd Stanu Cywilnego. Karta zgonu umożliwia przygotować pogrzeb (fotoporcelana.net) czy zorganizować transport zwłok, jeśli trzeba przetransportować zmarłego, gdyż śmierć nastąpiła dalej od domu.

Kto może wystawić kartę zgonu?
Trudni się tym lekarz. Jeżeli do śmierci doszło w domu, trzeba ściągnąć odpowiedniego lekarza bądź telefonować na pogotowie ratunkowe. Lekarz ma obejrzeć ciało, porozmawiać z osobami znajdującymi się w domu i zapoznać się z dokumentacją zmarłej osoby pod kątem chorób, na które cierpiała. Gdy nie da się ustalić przyczyny zgonu w ten sposób, robi notatkę o niemożności jej stwierdzenia.

Jeżeli opublikowane tu informacje są dla Ciebie niebanalne, kliknij ten link, gdyż w danym serwisie (http://goldkram.eu/) również odnajdziesz coś interesującego!

W przypadku śmierci w szpitalu, nadmienioną kartę wystawia lekarz opiekujący się pacjentem. Posiadając akt zgonu można pójść do zakładu pogrzebowego, aby rozpocząć dalsze przygotowania do pogrzebu.

Trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty zmarłego, dowód małżonka oraz zaświadczenie z zakładu pracy albo odcinek otrzymywanej renty czy emerytury. Karta zgonu upoważnia nas również do odebrania aktu zgonu, tak jak uprzednio wspomniano – z USC, do którego najlepiej jest się wybrać jak najwcześniej, nie przekładając tego w czasie.

Jeżeli jednak mamy taką możliwość, skorzystajmy z pomocy bliskich. Można dopełniać formalności razem z nimi, lecz nie powinniśmy zostawać sami, gdyż smutek oraz przygnębienie mogą sprawić, iż nie będziemy pamiętać o wielu ważnych sprawach. Warto jest także zorganizować ostatnie pożegnanie, najlepiej w restauracji, aby nie trapić się potem przymusem sprzątania w domu. Stypą może zająć się firma pogrzebowa, wystarczy wskazać liczbę osób, które będą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych, a o nic więcej nie będziemy musieli się martwić.