Nagminny problem alergii i możliwości radzenia sobie z nim

W dzisiejszych czasach człowiek musi zmagać się z wieloma dolegliwościami, z których sporo określanych jest jako tak zwane choroby cywilizacyjne. Ich pojawianie się ma bowiem związek przykładowo z zanieczyszczeniem środowiska, jakie można obecnie obserwować.

Płacz, łzy

Autor: LastClick
Źródło: http://www.freeimages.com
Do bardziej dokuczliwych przypadłości tego rodzaju bez wątpienia zaliczają się uczulenia. Częstotliwość pojawiania się różnorodnych alergii w ostatnim czasie bardzo wzrosła. Można to zauważyć zarówno u najmłodszych, jak i u ludzi dojrzałych. Ponadto można również stwierdzić, że z czasem coraz więcej elementów staje się możliwymi alergenami. Skrajnymi przypadkami są osoby, które są uczulone na przykład na wodę. Najbardziej pospolitymi alergenami są z kolei roztocza kurzu i rozmaite pyłki roślinne. Można sobie z tym radzić różnymi metodami, jednak stuprocentowo skutecznego lekarstwa na tę dolegliwość póki co nie opracowano.
Alergie na substancje w pokarmach

gluten

Autor: www.holle.pl
Źródło: www.holle.pl

Bardzo specyficznym typem uczuleń są te, które dotyczą konkretnych typów żywności. Obecnie wiele osób na przykład jest uczulonych na gluten, zawierający się w tak powszechnych produktach mających w sobie pszenicę. Osoby posiadające takie uczulenie muszą bardzo dokładnie studiować etykiety produktów z wypisanym składem. Generalnie alergie pokarmowe potrafią być ogromnie uciążliwe, w szczególności jeśli dotyczą elementów bardzo popularnych, czy też bardzo dobrych – jak na przykład czekolada. Do nagminnie występujących reakcji alergicznych w takich dolegliwościach zalicza się swędząca pokrzywka na skórze.

Leki na alergię

leki

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com

W aptece dostępne są różnorodne preparaty na alergię, niektóre z nich sprzedawane są jedynie na receptę. Więcej informacji – oferta preparatów na alergię. Przy każdym podejrzeniu uczulenia warto wybrać się do wyspecjalizowanej poradni, gdzie wykonane zostaną testy na określone alergeny. Alergolog zapisze później odpowiednią kurację lekami. Na niektóre alergeny możliwe jest także odczulanie, co wykonuje się poprzez zastrzyki lub specjalne tabletki. Niestety taki zabieg jest długotrwały i kosztowny, ale efekty mogą się utrzymywać nawet przez kilka lat. Na większość alergii jednak zapisywane są preparaty o charakterze doraźny,, a więc hamujące objawy spowodowane przez uczulenie.