Wilgoć w budynkach – jak z nią wygrać

Jednym z głównych problemów nękających ludzi mieszkających w starych budynkach są nieszczelne okna i dachy. W wyniku tego pomieszczenie bardzo szybko się wychładza, a także możliwe jest przedostawanie się do wewnątrz nadmiernej wody. Problem występowania wilgoci i różnorodnych pleśni we wnętrzach bywa zjawiskiem niezwykle uciążliwym i problematycznym do pozbycia się.

Benjamin Moore prezentuje Kolor Roku 2011

Autor: B.M. Polska
Źródło: B.M. Polska

Uszkodzenia spowodowane przez nadmiar wilgoci natomiast bywają tak duże, że dom wymaga dokładnego remontu. Jednym z negatywnych skutków zawilgocenia wnętrz jest uciążliwy brzydki zapach. Zjawisko to natomiast się rozprzestrzenia, gdyż pleśń obejmuje stopniowo również sprzęty, a więc między innymi meble, które zaczynają gnić. Dlatego tak ważne jest zapobieganie występowania wilgoci, jak również skuteczne jej zwalczanie w razie pojawienia się. Rozwiązaniem może być na przykład zastosowanie narzędzi (zobacz sklepmardrew.pl) takich jak osuszacze (dodatkowe informacje. Żeby stwierdzić wilgoć w domu, nieodzowna jest termowizja

Negatywne następstwa wilgoci
Poza podanymi przykrymi konsekwencjami pojawienia się wilgoci w mieszkaniu, takimi jak gnicie i niszczenie wyposażenia i mebli, jest jeszcze kilka innych. Nie każdy wie bowiem, że zbyt wilgotne powietrze ma zły wpływ na zdrowie człowieka. Sprzyja bowiem występowaniu grzybów i pleśni, których opary bywają groźne dla układy oddechowego. Będzie to sytuacja zwłaszcza niebezpieczna dla alergików. Pleśni bowiem mają bardzo silne działanie alergenne, mogące oprócz tego pogorszyć stan osób chorujących na astmę. Oprócz tego wilgoć i pleśń na bardzo szkodliwy wpływ także na sprzęt elektroniczny oraz na papier i książki.

Narzędzia do eliminowania wilgoci
Istnieje dużo rozmaitych urządzeń wykorzystywanych do usuwania wilgoci z powietrza. Pozwalają one na niedoprowadzenie do wystąpienia wilgoci i szkodliwych pleśni. Dobrym rozwiązaniem bywa przykładowo zakup takiego narzędzia jak osuszacz powietrza. Jest to ogromnie przydatne narzędzie, wyłapujące zbędną wilgoć z powietrza w pomieszczeniu. Trzeba pamiętać jedynie, by takie urządzenie opróżniać z wody co jakiś czas. Są to akcesoria bardzo wydajne i polecane do wykorzystywania we wnętrzach zagrożonych pojawianiem się wilgoci. Pozwala to na poprawę warunków mieszkania, a co z tym związane samopoczucia domowników.