Metody rozdzielania metalu – objaśniamy zabieg cięcia laserowego i wodą.

Metody rozdzielania metalu – objaśniamy zabieg cięcia laserowego i wodą.

3 października 2018 0 By admin
Sposoby separowania metalu są rozmaite, usługodawcy oferują nam zarówno laserowe, wodne, plazmowe, jak i tlenowe. Opiszemy dwa pierwsze zabiegi, są one albowiem najbardziej znane.

Obróbka laserem

Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com
Cięcie laserowe jest najnowocześniejszą metodą termicznego rozdzielania towaru. Jest niezmiernie drobiazgowe i szybkie. Umożliwia obróbkę wielorakich rodzajów stali a także stopów metali nieżelaznych. Ich skala zależy od zastosowanego źródła laseru. Najnowsze wyjście, oparte o technikę „Fiber” wywołuje wiązkę jak również transportuje ją do głowicy za pośrednictwem światłowodu, co rozbudowuje możliwości zastosowania przecinarek i dodatkowo wyraźnie obcina wartości obsługi.

Cięcie laserem redukuje także w istotny sposób wykorzystanie energii elektrycznej . Współczesna technika pozwoliła na likwidację drogich i dokuczliwych w serwisowaniu składników prowadzenia wiązki – układu zwierciadeł razem z akcesoriami. Prowadzenie odbywa się obecnie poprzez pewny i automatyczny przewód światłowodu.

Żywotność systemu IPG wynosi minimum 100 tys. godzin. Dodatkowo do działania przecinarki nie są już należyte gazy o wysokiej czystości, a do biegnięcia wiązki nie jest użytkowany dwutlenek węgla. Separowanie towaru za pomocą strumienia wody z lub bez dodatku ścierniwa jest stworzony do wszelkiego gatunku artykułów od metalu po szkło i drzewo.

Na dodatek, jeżeli obrabiany materiał nie zdoła pozostać poddany działaniu wysokiej temperatury, to ze względu na niedobór wpływu strefy ciepła, cięcie wodą jest wyłączną możliwością. Kraje ciętych fragmentów nie nadtapiają się, zachowując przy tym bardzo wysoką jakość krawędzi (nie wymagającą specjalnej obróbki). http://www.bth.pl/pl.wycinanie_wodne.html http://www.bth.pl/pl.wycinanie_laserowe_ciecie_laserem.html

Cięcie wodą stosuje się w wypadku półproduktów takich jak gumy, gąbki, szkła, kamienie, skóry. Najistotniejsze plusy tej metody to: perfekcyjne zużycie materiału, dzięki niewielkiej szerokości cięcia , skrupulatny wynik ciętych granic i dodatkowo możliwość cięcia części nadzwyczajnie malutkich oraz wielkich gabarytów.

Także pierwsza jak i druga metoda cięcia metali jest często stosowana. Traktuje się ją w podobny sposób w małych jak i rozbudowanych zakładach pracy. Prostolinijne i szybkie separowanie to efekt długoletniej pracy nad tą technologią, dalej swoją drogą się ją udoskonala. Więcej na http://www.bth.pl/