
Spółka gazownicza i jej zadania

W skład gazu ziemnego wchodzą związki takie jak: metan, nieduże ilości etanu, propanu, butanu oraz inne związki organiczne czy mineralne.
Czy w kontekście prezentowanej kwestii masz więcej pytań? (http://maximgroup.eu/) Jeśli tak, kliknij ten link – to nie może za nic umknąć Twojej uwadze!
Poza tym jest bezzapachowy i z pewnością mniej szkodliwy dla środowiska niż pozostałe źródła energii takie jak na przykład prąd czy węgiel. Z powodu rosnącego zainteresowania gazem oraz chęci wprowadzenia go na rynek, uczynienie z niego produktu przeznaczonego do inwestycji, na terenie Polski została utworzona giełda gazu, zobacz: polska giełda gazu. Za jej właściwe funkcjonowanie odpowiadają Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych. Głównym zadaniem wspomnianej giełdy jest informowanie o warunkach zawieranych transakcji, co przyczynia się do zwiększenia dostępu do dostaw gazu. Ponadto, giełda gazu daje możliwość zawierania kontraktów, których wytyczne w pełni odpowiadają zapisom rynkowym obowiązującym w UE. Należy dodać, że zawieranie oraz rozliczanie transakcji odbywa się za pośrednictwem domów maklerskich lub towarowych domów maklerskich (czyli członków wspomnianych wyżej Towarowej Giełdy Energii i Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych). Natomiast przedmiotem obrotu jest dostawa gazu w niezmiennej ilości we wszystkich godzinach jego dostarczania.

Warto również wspomnieć o tym, iż giełdowy kurs zawieranych kontaktów jest wyrażony w zł za 1MWh, a handel w ramach tzw. notowań ciągłych zachodzi w dni robocze, w godz. 8-14. Omawiając kwestie związane z gazem ziemnym i jego rynkowym obrotem, nie sposób nie wspomnieć o instytucji zajmującej się dystrybucją gazu, czuwającej nad bezpieczeństwem sieci gazowej i jego użytkowników.
Zaciekawił Cię ten materiał? To świetnie, ponieważ oryginalny wpis (www.kowalstwo.com.pl/bramy-i-furtki) zawiera zbliżone dane do publikowanych.
Powyższe zadania wypełnia spółka gazownicza (dowiedz się więcej). Realizuje ona założenia Programu Zgodności, a zatem kieruje się zasadą neutralności w odniesieniu do przedsiębiorstw. Spółka gazownicza dba o uczciwe traktowanie użytkowników branży oraz stosowanie obiektywnych i zrozumiałych wytycznych dostępu do gazowej sieci dystrybucyjnej.