Żeliwo –  własności, zastosowanie oraz pielęgnacja

Żeliwo – własności, zastosowanie oraz pielęgnacja

3 października 2018 0 By admin
Żeliwo to półprodukt nadzwyczaj solidny, mało podatny na rdzewienie, a przy tym przynoszący nieograniczone wręcz możliwości kształtowania.
Z żeliwa odlewa się sprzęty do ogrodu, patelnie oraz garnki, rozmaitego rodzaju ozdoby.

łazienka

Autor: Internity
Źródło: Internity

Ten uniwersalny materiał powstaje w drodze stopu stali z manganem a także szeregiem pozostałych pierwiastków. W zależności od typu stopu, powstałe żeliwo odróżnia się przymiotami, a co za tym idzie, także użyciem. Wszelkiego rodzaju nity, śluzy jak też inne elementy pracujące pod ogromnym napięciem fabrykuje się z bardziej giętkiego, odpornego na ściskanie żeliwa sferoidalnego, bez kłopotu wytrzymującego obciążenie w przybliżeniu kilkudziesięciu ton. Zaś większa część produktów codziennego użytku, jak meble ogrodowe, fragmenty dekoracyjne, albo naczynia, wytwarza się z tak zwanego szarego żeliwa.
Jakie są własności owego metalu? Jest z pewnością niezwykle ciężki. Stąd raczej nie nada się do wielkich przedmiotów (dla przykładu mebli), które z domysłu mają być częstokroć przesuwane. Na żeliwnej ławce jednak spokojnie przysiądą jeszcze nasze prawnuki, a może również następne generacje, jako że wytrzymałość materiału gwarantuje, iż przetrzyma całe lata. Zawdzięcza to m.in. dużej odporności na rdzewienie. Dzięki treści węgla żeliwo koroduje jedynie na powierzchni. Jeżeli zdarzy się nam ujrzeć na nim rudawe plamy, wystarczy je wyczyścić, aby przekonać się, iż rdza nie weszła w głąb żeliwa.

Bardzo popularne są stworzone z owego stopu patelnie: zwyczajne, grillowe, czy też ze specjalnymi zagłębieniami do smażenia jajek bądź placków. Przyda się nam też żeliwna patelnia do naleśników.